Paličkovaná tylová (Krajnianska) čipka

História výroby čipiek v kopaničiarskom regióne siaha do polovice 19. storočia. Tradičná paličkovaná tylová čipka je využívaná na regionálnom kroji a vyrába sa iba ručne. Výroba sa uskutočňuje v Brezovej pod Bradlom typickým nemenným spôsobom ako v minulosti.

Ivana Marková sa venuje výrobe paličkovanej tylovej čipky už 17 rokov. Z obce Krajné a jej okolitých kopaníc sa výroba čipiek postupne rozšírila do myjavských a brezovských kopaníc. Uplatňovala sa hlavne na ozdobu ženského a dievčenského kroja, ale taktiež na kamže evanjelických farárov a bola súčasťou smrtných plachiet. V súčasnosti je tylová čipka využívaná hlavne na rôzne dekorácie, obrazy, obrusy a prikrývky rôznych rozmerov, ale aj rôznofarebné súčasti dámskeho oblečenia, pričom sa zachovávajú staré vzory alebo aspoň väčšinový ornament vzoru.

Tylová čipka je ručne vyrobená z jemných bavlnených alebo hodvábnych nití a používa sa v tradičnom bielom, ale aj rôznofarebnom vyhotovení. Keďže čipka musí byť najjemnejšia, čo je jej poznávacie znamenie a preto sa nedá s ostatnými čipkami pomýliť, nite musia spĺňať túto požiadavku. Dôležitá je aj hrúbka a kvalita nití, od ktorých závisí kvalita čipky.

Čipkárka si musí namotať na každú paličku bavlnené nite. Počet paličiek závisí od šírky požadovaného vzoru. Následne spletá paličkami nite, pričom každú väzbu zachytáva špendlíkom do dierok na remeni. Keďže každý vzor je iného stupňa zložitosti, čas výrobného procesu sa nedá presne určiť. Taktiež rôzna šírka a dĺžka čipky vyžaduje iný čas výroby, do ktorého sa premieta aj proces záverečného škrobenia či finálnej úpravy, pokiaľ ide o dekoráciu. Výrobca sa podieľa ručnou prácou na celom výrobnom procese tradičnej čipky.

 

Kontakt:

Ivana Marková
Dr. Š. Osuského 528/18
Brezová pod Bradlom 906 13
mobil: 0907 211 126
e-mail: ajvona90613@gmail.com

Hodnotiť tovar

najlepšie hodnotené produkty, služby a zážitky

Regionálne značky