Sušené ovocie, sušená zelenina, vlašské orechy, sušené liečivé rastliny

Sušenie ovocia je jedným z najstarších spôsobov spracovania ovocia. Na kopaniciach sa takto ovocie spracováva už stovky rokov. Sušilo sa na slnku alebo v prievane prístreškov a v malých domácich sušiarňach, či v peciach pomocou teplého vzduchu.

HmZ Viliam Harušťák, sušiareň ovocia

Suším čerstvé ovocie, zeleninu, orechy a bylinky, ktoré si dopestujem vo vlastných sadoch a záhradách. Sušenie ovocia je veľmi stará metóda z dávnejších časov. Môj spôsob sušenia, ktorý som začal robiť v roku 1990 bol v originálnej sušiarni. Po 20 rokoch bola táto skriňová sušiareň vymenená novou modernejšou sušiarňou s kapacitou okolo 300 kg ovocia na jednu várku.

Nositeľom značky Kopanice – regionálny produkt, ktoré spracováva sušiareň ovocia HmZ Viliam Harušťák sú nasledovné produkty:

  • Sušené ovocie: slivky, jablká, hrušky, čerešne     
  • Sušené orechy: zrná vlašských orechov                               
  • Sušená zelenina: rajčiny, cibuľa, červená repa                   
  • Sušené liečivé rastliny: žihľava, baza čierna, lipa, šípky     

Sezóna sušenia sa začína od júna. Na sušenie sa používa iba kvalitné zdravé ovocie, zelenina a liečivé rastliny. Nesmie byť nijakým spôsobom poškodené. Pred sušením sa ovocie preberá, váži, zbaví sa nepoužiteľných častí a umyje sa. Ovocie sa nakrája a poukladá na sitá. Po usušení sa nechá vychladnúť. Pozornosť treba venovať aj jeho správnemu skladovaniu. Celá výroba je ručnou prácou. Význam sušeného ovocia je v množstve zachovaných vitamínov, minerálnych látok a vlákniny. Pravidelná konzumácia sušeného ovocia má blahodarný účinok na zažívací trakt.

 

Kontakt:

HmZ Viliam Harušťák, sušiareň ovocia
Viliam Harušťák
Miškech Dedinka 960
Lubina 916 12
tel. č: 032/ 777 81 42
mobil: 0907 524 321
e-mail: hmz.viliamharustak@gmail.com

Hodnotiť tovar

najlepšie hodnotené produkty, služby a zážitky

Regionálne značky