Svietniky, podstavce pod kvety, krbové náradie

Kováčstvo je činnosť, ktorá sprevádzala ľudí ich každodennou potrebou v tomto regióne už stáročia. Kováči vyrábali a opravovali poľnohospodárske náradie, nástroje, reťaze, mreže, ploty, ale ich práca sa niekedy prikláňala i k umeleckým remeslám. Rudolf Škriečka získal udelenie regionálnej značky na svietniky, podstavce pod kvety a krbové náradie. Jedná sa o dekoratívne spracovanie kovu s úžitkovým záberom. Na výrobu týchto produktov používa materiál zo zberných surovín, jeho pôvod je väčšinou neznámy, avšak svojou činnosťou v podstate recykluje odpad zo šrotovísk.

Rudolf Škriečka sa kováčstvu venuje od roku 1992 ako samouk. Vo svojej dielni plní hlavne zámočnícke zákazky pre svojich zákazníkov. Venuje sa výrobe rôzneho náradia na spracovanie dreva, ako sú dláta, výstruhové dláta na varešky a poriská na poľnohospodárske ručné náradie (motyky, lopaty, rýle, pluhy). Okrem toho však vyrába svietniky, podstavce pod kvety, krbové náradie, zábradlie na balkóny, kovový záhradný nábytok a plotové diely.  

Železo sa spracováva vo vyhni a na kúrenie sa používa čierne uhlie. Pri teplote 700 až 1 000 stupňov Celzia je železo kujné a vhodné na kovanie a ohýbanie. Kováčska činnosť spočíva v ručnej práci, občas však pri výrobe týchto produktov použije zváračku, aby dotvoril ich tvarovú rozmanitosť. K dispozícii má i pojazdnú vyhňu, ktorú používa pri prezentácii svojej práce na remeselných trhoch a jarmokoch. Jeho výrobky získali ocenenie za propagáciu kováčskeho remesla. 

 

Kontakt:

Rudolf Škriečka - RENESANC
Vaďovce 89
Vaďovce 916 13
mobil: 0905 542 749

Hodnotiť tovar

najlepšie hodnotené produkty, služby a zážitky

Regionálne značky